Informacje prasowe

25.05.2015r. - rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Droga bez powrotu? Reportaż na temat ucieczki nastolatka z domu”

 

Fundacja ITAKA w kwietniu 2015r. zorganizowała konkurs literacki pt. „Droga bez powrotu? Reportaż na temat ucieczki nastolatka z domu”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół średnich z klas o profilu policyjnym.

Celem konkursu było zwrócenie uwagi młodych ludzi - przyszłych policjantów - na problem ucieczek nastolatków z domu, rozwijanie empatii i informowanie o niebezpieczeństwach wiążących się z ucieczkami. Wybrana forma reportażu pozwala na uwzględnienie stanowisk wszystkich osób zaangażowanych w sytuację, wczucie się w emocje i punkt widzenia zarówno nastolatka, jak i jego otoczenia: rodziców, kolegów, nauczycieli.

Bohaterem reportażu miał być fikcyjny nastolatek, który zdecydował się na ucieczkę. Do jego historii można było dodać pozostałych bohaterów: rodzinę, kolegów, policjanta, itp. którzy ze swojej perspektywy oceniali problemy i zachowanie młodego człowieka.   

Pragnęliśmy zachęcić młodych Autorów do refleksji nad tematem ucieczek z domu,  rozwijać wyobraźnię i wrażliwość młodych oraz zachęcić ich do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej.

Na konkurs nadesłano 40 prac. Młodzi autorzy w większości zwracali uwagę na istotność relacji z rodzicami dla samopoczucia i samooceny nastolatka, na to, jak brak oparcia, wysłuchania i życzliwej uwagi rodziców skutkuje poczuciem izolacji. Część prac poruszała problem zewnętrznych czynniki, które mogą prowadzić do ucieczki, takich jak: poznanie atrakcyjnej osoby, która obiecuje opiekę i zachęca do odcięcia się od rodziny, obietnice pracy, zachęta do przeżycia przygody. 

W konkursie wyłoniliśmy trzech zwycięzców:

1. Szymon Pogudz  (Zespół Szkół im Józefa Warszewicza w Prószkowie)

2. Aleksandra Brodowska (Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku)

3. Patryk Samol (Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu)

Rozdanie nagród nastąpiło 2 czerwca 2015 podczas VII Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych w Pile.

Wszystkim zwycięzcom raz jeszcze gratulujemy!!!

 

 

 

 

8.08.2012 - Wyniki konkursu Demotywatory Nie uciekają

 

Zakończył się konkurs "Demotywatory Nie Uciekają", który był częścią prowadzonej przez nas kampanii "Nie uciekaj". Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować kreacje, które skutecznie zniechęcą młodzież do ucieczek z domu i skłonić do poszukiwania rozwiązań swoich problemów - z tym zadaniem uczestnicy poradzili sobie znakomicie!
Do udziału w konkursie zgłosiły się aż 94 osoby, które łącznie przesłały do nas 153 demotywatory!
 
Początkowo mieliśmy przyznać dwie nagrody (za głosy internautów i demotywator wybrany przez jury), lecz było tyle fantastycznych zgłoszeń, że jury postanowiło przyznać nagrodę dodatkową - niespodziankę. 
 
Wszystkim zwycięzcom GRATULUJEMY!

I Nagroda Internautów - Jakub Kruczek:

 
 

 

 II Nagroda Jury - Magdalena Turek i Król Julian:

 
 
 

III Nagroda specjalna - Alicja Wiśniewska: 

 
 

Wyróżnione prace: 

  1. http://demotywatory.pl/3881929/Lato--idealny-czas-na-wyrwanie-sie-z-domu-na-wakacje-bez-zgody-i-wiedzy-rodzicow-
  2. http://demotywatory.pl/3881896/Nie-uciekaj-
  3. http://demotywatory.pl/3881509/Czy-musisz-zobaczyc-swoje-zdjecie-na-podobnym-plakacie
  4. http://demotywatory.pl/3881486/Chcesz-byc-traktowany-jak-dorosly-to-tak-sie-zachowuj.
  5. http://demotywatory.pl/3872588/Nie-uciekaj
  6. http://demotywatory.pl/3880593/Zawsze-jest-ktos
  7. http://demotywatory.pl/3877835/Ucieczka
  8. http://demotywatory.pl/3880970/Nie-uciekaj

 

9.07.2012 - „Demotywatory nie uciekają” – rusza konkurs Fundacji ITAKA i portalu demotywatory.pl

Lubisz motywować i demotywować? Uważasz, że ucieczki z domu to ważny problem? Weź udział w konkursie Fundacji ITAKA i portalu demotywatory.pl na najlepszy demotywator przeciwko ucieczkom. Do wygrania 2 aparaty fotograficzne. Prace można przesyłać do końca lipca br.

Aby zgłosić udział w konkursie należy przygotować demotywator, który zniechęci młodzież do uciekania z domu i jednocześnie zmotywuje do rozwiązywania swoich problemów, a nie uciekania od nich. Prace można przygotować za pomocą specjalnego mechanizmu na stronie demotywatory.pl, a zgłosić poprzez stronę www.nieuciekaj.pl Nagrodami w konkursie są  aparaty fotograficzne dla autorów 2 najwyżej ocenionych prac. Jedną z prac wybierze jury Konkursu, a drugą internauci. Konkurs trwa od 9 do 31 lipca br.

Konkurs jest elementem kampanii „Nie Uciekaj” Fundacji ITAKA, której celem jest zapobieganie ucieczkom nastolatków z domu. Ucieczki to ważny problem społeczny, co roku ucieka z domu rodzinnego około 4 tysięcy nastolatków, a kolejne 20 tysięcy z różnego rodzaju placówek opiekuńczych. Fundacja ITAKA od 2003 r. organizuje akcję „Nie uciekaj”,
w ramach której promuje telefon 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka, gdzie nastolatkowe i ich rodzice mogą uzyskać profesjonalną pomoc. Z psychologiem ITAKI można się także skontaktować mailowo pod adresem napisz@nieuciekaj.pl Liczne porady dla nastolatków i ich rodziców dostępne są na stronie www.nieuciekaj.pl .

 

25.06.2012 - Wakacyjne ucieczki z domu

Wakacje sprzyjają ucieczkom z domu. Fundacja ITAKA zapobiega ucieczkom w ramach akcji „Nie uciekaj” Nastolatki i ich rodzice mogą uzyskać profesjonalną pomoc pod całodobowym bezpłatnym numerem telefonu 116 000 oraz poprzez stronę www.nieuciekaj.pl.

Ucieczki nastolatków z domu to zjawisko całoroczne, ale ucieczki wakacyjne często mają inny charakter niż te w czasie roku szkolnego. - Wielu nastolatków rozpoczyna życie na ucieczce w błędnym założeniu, że wyruszają na ekscytującą przygodę.– mówi Anna Nita, psycholog Fundacji ITAKA. -  Ładna pogoda oraz ogólny klimat zabawy sprzyjają chęci uwolnienia się od ograniczeń i pozornego przejęcia kontroli nad własnym życiem. Często młodzi ludzie chcą wtedy poczuć się niezależni, dorośli i wolni od wszelkich ograniczeń.

Zdarza się, że w wakacje nastolatki uciekają z domów razem ze swoim ukochanym lub ukochaną, szczególnie w sytuacji, kiedy rodzice nie akceptują ich związków. Chcą tym udowodnić, jak bardzo im na sobie zależy i jak silny jest ich związek. Czasami też uciekają do dziewczyn i chłopców poznanych w Internecie, bywa, że na drugi koniec kraju. To szczególnie niebezpieczna sytuacja, ponieważ nigdy nie wiadomo jaka jest intencja tej drugiej osoby. Chociaż poznana przez Internet osoba może wydawać się wiarygodna, na miejscu okazuje się, że to ktoś bardziej zainteresowany manipulacją i wykorzystaniem kłopotliwego położenia uciekiniera. 

Zdarza się też, że młodzi ludzie bez wiedzy rodziców wyjeżdżają na koncerty i festiwale, czyli w miejsca, gdzie można spotkać wielu nastolatków na ucieczce. Kiedy festiwal się kończy, szybko jednak odkrywają, że dalsze życie poza domem nie jest ani przyjemne, ani emocjonujące.

Letnia ucieczka może być kusząca ze względu na łatwość znalezienia schronienia, a często i towarzystwa. - Trzeba jednak pamiętać, że jest tak samo niebezpieczna jak ucieczka o każdej innej porze roku – ostrzega Anna Nita. -  Każdego dnia nastoletni uciekinier musi martwić się o swoje bezpieczeństwo, opracować metody zdobywania jedzenia i schronienia, ochrony przed gwałtem i wykorzystaniem. Kiedy jednak znajdzie się w trudnej dla siebie sytuacji, jego możliwość skorzystania z pomocy jest często bardzo ograniczona.

W jaki sposób rodzice mogą zapobiegać ucieczkom? Warto uświadomić swoim dorastającym dzieciom, że ucieczka rzadko oznacza swobodę, częściej jest pułapką niebezpiecznych sytuacji poza wszelką kontrolą. Chociaż bezpośrednią przyczyną ucieczki może być chęć spróbowania czegoś nowego, to u jej podstaw w każdym wypadku znajduje się zaniedbanie ważnych potrzeb nastolatka. Młodzi ludzie potrzebują przede wszystkim zainteresowania ze strony rodziców, ich akceptacji oraz wsparcia

***
Według statystyk policyjnych w 2011 r. z domu rodzinnego uciekło 4267 nastolatków, a ponad 15 000 z placówek opiekuńczo-wychowawczych i ośrodków szkolno-wychowawczych. Do Fundacji ITAKA zgłaszanych jest ok. 150-170 przypadków zaginięć osób w wieku 12-17 lat rocznie. Aż ¾ uciekinierów to dziewczęta. Najwięcej nastolatków ginie w województwie mazowieckim.

Kampania społeczna „Nie uciekaj” jest organizowana przez Fundację ITAKA od 2003 r. Ma na celu zapobieganie ucieczkom nastolatków z domu i promocję bezpłatnego telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. Kampania skierowana jest do nastolatków oraz do ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Akcja pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Kuratorium Oświaty w Warszawie. Partnerem medialnym kampanii jest Głos Nauczycielski

 

12.05.2012 - Każdego roku ucieka z domu ponad 4000 nastolatków - start kampanii Nie uciekaj Fundacji ITAKA

Gdzie jest zaginiony Artur? Co skłoniło go do ucieczki z domu? To pytania, na które odpowiedzi będą szukać nastoletni uczestnicy organizowanej przez Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych gry miejskiej „POSZUKIWANY – POSZUKIWANA”. Zabawa odbędzie się w centrum Warszawy 12 maja 2012 r. w godzinach 12.00 - 15.00. Wydarzenie inauguruje kampanię ITAKI „Nie uciekaj”, której celem jest zapobieganie ucieczkom z domu.  Według statystyk policyjnych, każdego roku ucieka z domu ponad 4 000 nastolatków.

•    Gra miejska „Poszukiwany – poszukiwana”

Fundacja ITAKA organizuje grę miejską po raz pierwszy w swojej historii. – Zależało nam na zaangażowaniu nastolatków w nasze działania – mówi Anna Nita, psycholog z Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. - Poprzez tę zabawę planujemy wskazać alternatywne sposoby rozwiązywania problemów i zachęcić do korzystania z naszej bezpłatnej linii 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka.

Podczas gry nastolatki będą przemierzać centrum Warszawy w poszukiwaniu zaginionego gimnazjalisty - Artura, który uciekł z domu. Artur  - postać fikcyjna, stworzona na potrzeby gry - to uczeń jednej z warszawskich szkół. Pewnego dnia nie wrócił do domu o zwykłej godzinie. Początkowo jego rodzice sądzili, że spędza czas z kolegami, ale kiedy nie wrócił na noc zgłosili zaginięcie. Aby odnaleźć Artura uczestnicy gry przemierzą centrum Warszawy w poszukiwaniu wskazówek, poszlak i informacji o miejscu jego pobytu. W trakcie gry poznają historię Artura i dowiedzą się o problemach, które doprowadziły do ucieczki z domu.

Do udziału w grze ITAKA zaprasza nastolatków w wieku 12-17 lat w grupach maksymalnie 5 osobowych. Wymagana jest rejestracja na stronie www.nieuciekaj.pl do 10 maja. Udział w grze jest bezpłatny. Start gry: Pasaż Wiecha, sobota 12 maja godzina 12:00.

•    Ucieczki nastolatków z domu

Ucieczki z domu to duży problem społeczny. Według statystyk policyjnych, każdego roku ucieka z domu rodzinnego ponad 4000 nastolatków. W 2011 roku z domu rodzinnego uciekło 4267 nastolatków, a ponad 15 000 z placówek opiekuńczo-wychowawczych i ośrodków szkolno-wychowawczych. Do Fundacji ITAKA zgłaszanych jest ok. 150-170 przypadków zaginięć osób w wieku 12-17 lat. W 2011 roku zgłoszono 166 zaginięć nastolatków, w 2010 – 147 a w 2009 - 163. Aż ¾ uciekinierów to dziewczęta. Najwięcej nastolatków ginie w województwie mazowieckim.

- Każde zaginięcie nastolatka traktowane jest przez ITAKĘ jako sprawa priorytetowa – mówi Anna Nita.  - Dotyczy to także przypadków zgłaszania kolejnych ucieczek nastolatka z domu. Priorytetowe traktowanie zaginięć osób niepełnoletnich jest motywowane niebezpieczeństwami, na które są narażone nastolatki pozostające bez opieki. Do największych zagrożeń należą konflikt z prawem, głód, narkotyki, alkohol, prostytucja, wykorzystanie przez osoby dorosłe trudnej sytuacji nastolatka oraz niechciane ciąże.

Z doświadczeń Fundacji ITAKA wynika, że ucieczka jest często powiązana ze skomplikowaną sytuacją rodzinną nastolatka. Do ważnych przyczyn ucieczek należą także problemy w szkole, brak zrozumienia w najbliższym otoczeniu, nadmierne oczekiwania rodziców, z którymi nie umie sobie poradzić nastolatek. Czasem motywem ucieczki jest chęć przeżycia przygody.

•    Kampania „Nie uciekaj”

Kampania społeczna „Nie uciekaj” jest organizowana przez Fundację ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych od 2003 r. Ma na celu zapobieganie ucieczkom nastolatków z domu i promocję bezpłatnego telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. Kampania skierowana jest do nastolatków w wieku 12-17 lat oraz do ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.

W ramach kampanii planowane są konkursy dla nastolatków, o których informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej kampanii. Strona ta zawiera także liczne materiały edukacyjne dla nauczycieli i rodziców – scenariusz lekcji wychowawczej, szkolenia e-learningowe oraz kontakty do instytucji, które mogą pomóc w sytuacji konfliktu w rodzinie i ucieczki nastolatka. Fundacja ITAKA oferuje pomoc psychologiczną i prawną pod bezpłatnym numerem telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. Dodatkowo, psychologowie dyżurują pod mailem: napisz@nieuciekaj.pl oraz na forum dla rodziców i gadu - gadu dla nastolatków. Jesienią rozpocznie się akcja edukacyjna w ramach kampanii - planowane są warsztaty w szkołach, skierowane do uczniów gimnazjów i liceów. Szczegółowe informacje:  www.nieuciekaj.pl.

Kampania pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Kuratorium Oświaty w Warszawie. Współorganizatorem gry miejskiej jest Citygames.pl Partnerem medialnym kampanii jest Głos Nauczycielski
 

•    Telefon 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka

116 000 to jedyny w Polsce telefon dedykowanym zaginionym dzieciom i nastolatkom. Działa od marca 2009 r., dyżurują przy nim psychologowie i członkowie Zespołu ds. Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji ITAKA. Z telefonu korzystają przede wszystkim nieletni uciekinierzy, którzy potrzebują wsparcia oraz rodzice i opiekunowie, którym zaginęło dziecko.

Numer 116 000 działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Można na niego dzwonić bezpłatnie z każdej komórki i  telefonu stacjonarnego. W 2011 roku przez telefon 116 000 wykonano 5195 rozmów. Działanie telefonu jest możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Orange Polska.