Problem ucieczek

Według statystyk policyjnych w 2015 r. zaginęło ponad 6 tysięcy nastolatków z czego 5 788 przypadków to zaginięcia nastolatków pomiędzy 14 a 17 rokiem życia. Do Fundacji ITAKA zgłaszanych jest rocznie ok. 150 - 160 przypadków zaginięć osób w wieku do 17 lat.  Aż ¾ uciekinierów to dziewczęta. Najwięcej nastolatków ginie w województwie mazowieckim.

Nastolatki uciekają z rozmaitych powodów i z różnych, nawet tzw. dobrych domów. Najczęściej młody człowiek ucieka wtedy, kiedy problemy, z którymi się zmaga (w domu, w szkole, z rówieśnikami, z rodzicami), przerastają go.

Niestety wciąż obniża się granica wieku młodych osób uciekających z domu. Do Fundacji ITAKA zgłaszane są coraz młodsze dzieci i również w tej grupie, wiekowo najmłodszej, zdarzają się przypadki samobójstw i przestępstw. Ucieczki w tym wieku wiążą się z kryzysem wieku dorastania. Młodzi ludzie czują się odrzuceni, niezrozumiani. Zapracowani rodzice często nie poświęcają dzieciom wystarczającej ilości czasu. Nie są w stanie dostrzec sygnałów zapowiadających ucieczkę.

Kampania społeczna „Nie uciekaj” jest organizowana przez Fundację ITAKA od 2003 r. Ma na celu zapobieganie ucieczkom nastolatków z domu i promocję bezpłatnego Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka 116 000. Kampania skierowana jest do nastolatków oraz do ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.