Problem ucieczek

Według statystyk policyjnych każdego roku ginie około 1,5 tysiąca osób poniżej 18 roku zycia, zdecydowana większość to nastolatki, a powodem zaginięcia jest ucieczka. Dane zawierają tylko pierwszorazowe ucieczki, gdyż kolejne nie są rejestrowane jako zaginięcie.  Do Fundacji ITAKA zgłaszanych jest rocznie ok. 150 - 160 przypadków zaginięć osób w wieku do 17 lat, a aż 80% uciekinierów to dziewczęta. Najwięcej nastolatków ginie w województwie mazowieckim.

Nastolatki uciekają z rozmaitych powodów i z różnych, nawet tzw. dobrych domów. Najczęściej młody człowiek ucieka wtedy, kiedy problemy, z którymi się zmaga (w domu, w szkole, z rówieśnikami, z rodzicami), przerastają go.

Niestety wciąż obniża się granica wieku młodych osób uciekających z domu. Do Fundacji ITAKA zgłaszane są coraz młodsze dzieci i również w tej grupie, wiekowo najmłodszej, zdarzają się przypadki samobójstw i przestępstw. Ucieczki w tym wieku wiążą się z kryzysem wieku dorastania. Młodzi ludzie czują się odrzuceni, niezrozumiani. Zapracowani rodzice często nie poświęcają dzieciom wystarczającej ilości czasu. Nie są w stanie dostrzec sygnałów zapowiadających ucieczkę.

Kampania społeczna „Nie uciekaj!” jest organizowana przez Fundację ITAKA od 2003 r. Ma na celu zapobieganie ucieczkom nastolatków z domu i promocję bezpłatnego Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka 116 000. Kampania skierowana jest do nastolatków oraz do ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.