Co możesz zrobić...
Przyjaciel planuje ucieczkę?
Co zrobić, jeśli nagle dowiadujesz się, że Twój przyjaciel lub bliski znajomy planuje ucieczkę z domu? Kiedy uczucia lojalności wobec przyjaciela mieszają się z niepokojem, że być może poza przygodą, jaką chce przeżyć na ucieczce, może wydarzyć się także coś złego? Często możesz mieć wątpliwość, czy trzymać stronę przyjaciela i nic nikomu nie mówić, czy też porozmawiać o tym z kimś zaufanym. Przyjaciel może być przecież zły i zarzucić Ci „zdradę”, gdy dowie się, że sprawa jego ucieczki wyszła na jaw. Może się obrazić i całkowicie zrezygnować z Twojej przyjaźni. A więc… jak trzymać stronę przyjaciela i jednocześnie mu pomóc?
Twój przyjaciel lub przyjaciółka planuje ucieczkę
Ucieczka z domu to również zagrożenia: być może spotka nieznanych ludzi, którzy niby będą chcieli mu pomóc, ale w zamian za coś, np. za to, że coś ukradnie albo zgodzi się na czynności seksualne. Może być głodny, będzie mu zimno, może nie mieć gdzie spać…Mogą go okraść lub pobić.
Co zatem zrobić mając taką świadomość? Osoba, która ucieka, często nie widzi innego wyjścia z sytuacji. Tu właśnie jest możliwość pomocy przyjaciela; ponieważ zna położenie kolegi i jednocześnie patrzy na nie troszkę z boku, być może zobaczy, że jednak są jakieś inne rozwiązania. Być może poprosi o wsparcie kogoś ze znanych i zaufanych mu dorosłych albo zapyta zupełnie anonimowo o radę, aby ktoś pomógł znaleźć inne rozwiązanie? A może ma zaufanie do własnych rodziców, którzy pomogą w tej sytuacji?
Poza tym może porozmawiać z kolegą i uświadomić, co mu grozi. Jeśli ktoś przeżywa silne uczucia, to w tym momencie często w ogóle nie patrzy na konsekwencje, które mogą go spotkać.
Jeśli wiesz, że Twój przyjaciel planuje ucieczkę, to to, co w pierwszej kolejności możesz zrobić, to zapewnić go, że nie jest sam z problemem i że jeśli tylko będzie to możliwe, to mu pomożesz. Nie w ucieczce, ale w poszukiwaniu innego wyjścia z tej trudnej sytuacji. Pamiętaj, że najlepsza pomoc to pomoc konstruktywna, której efektem jest polepszenie sytuacji, a nie jej pogorszenie. Ucieczka to kolejne problemy i jeszcze większe skomplikowanie sytuacji.
Pamiętaj!
Nie jesteś odpowiedzialny za to, by rozwiązać problem przyjaciela, by uratować go z sytuacji, w której się znajduje. Nie wahaj się poprosić o pomoc dorosłych, którym możesz zaufać, zadzwonić pod numer telefonu zaufania czy porozmawiać z psychologiem. Mimo Twoich najlepszych chęci możesz nie mieć wiedzy czy siły, aby samemu mierzyć się z czyimiś problemami.