Rozmowa z dzieckiem
Co po ucieczce?
Powrót dziecka do domu to dla rodziców wielka ulga i radość. Ale pojawia się też złość – nastolatek naraził się na niebezpieczeństwo, a bliskich na ból i niepewność. Pojawiają się w tym momencie różne pytania, kto zawinił: szkoła, rodzice, koledzy? A może dziecko? Przygotowując się do rozmowy z dzieckiem lub nastolatkiem, pamiętajmy, że ucieczka już się wydarzyła. Teraz najważniejsze jest wysłuchanie dziecka i ustalenie dalszego planu działania, aby taka sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.
Jak rozmawiać z dzieckiem po ucieczce?
1. Rozpocznij rozmowę od zapewnienia o swojej miłości i o tym, że rozmawiasz z nim dlatego, że się o nie martwisz.
2. Nie zaczynaj rozmowy, kiedy nastolatek jest pod wpływem alkoholu, narkotyków, silnych emocji lub jest agresywny – nie ma wtedy trzeźwego osądu sytuacji.
3. Nie zaczynaj rozmowy tuż po powrocie dziecka z ucieczki (to moment na okazanie radości, że jest całe i zdrowe). Poczekaj, aż nastolatek zaspokoi głód, wyśpi się, umyje; jeżeli będzie taka potrzeba, zabierz go do lekarza, dowiedz się, gdzie może otrzymać pomoc psychologiczną, gdyby była taka potrzeba.
4. Umówcie się wcześniej na rozmowę, nie zaczynaj jej z zaskoczenia. Pozwól dziecku mieć wpływ na jej termin.
5. Postaraj się, aby w rozmowie uczestniczyli oboje rodzice/opiekunowie – rozmowa ma dotyczyć spraw rodziny, a umowy powinny być respektowane przez wszystkich jej członków.
6. Znajdź spokojne miejsce i spokojny czas, aby nic Wam nie przeszkadzało (wyłącz telefon i telewizor). W rozmowie nie powinno także uczestniczyć rodzeństwo nastolatka.
7. Podaj podstawy, na których opierasz swoje przypuszczenia lub przedstaw dowody, że nastolatek może potrzebować pomocy (np. ucieka z domu, wraca pod wpływem alkoholu lub narkotyków).
8. W prowadzonej rozmowie ważne jest przestrzeganie pewnych zasad:
a. w danym momencie mówi tylko jedna osoba,
b. nie można podnosić głosu, używać lekceważących lub obraźliwych słów i wyzwisk,
c. uważnie wysłuchaj tego, co nastolatek ma do powiedzenia i czego od Ciebie oczekuje. Zastanów się, na które z jego propozycji możesz się zgodzić.
d. jeżeli potrzebujecie czasu, aby przyjąć wspólne ustalenia (np. w rozmowie pojawiają się trudne emocje, które uniemożliwiają jej dokończenie), umówcie się, kiedy do niej wrócicie.
9. Powstrzymaj się z oceną i krytyką postępowania nastolatka, daj jemu i sobie czas na szczerą rozmowę o tym, co się wydarzyło.
10. W zależności od sytuacji podejmij decyzję o kolejnych krokach. Jeżeli ucieczka była spowodowana np. przemocą, której dziecko doznaje w szkole, zastanów się, jak możesz mu pomóc i zapewnić bezpieczeństwo. Jeśli nie wiesz, jaką pomoc możesz zaoferować i co zrobić w danej sytuacji, skonsultuj się z psychologiem np. dzwoniąc pod numer 116 000.
11. Być może zastanawiasz się nad tym, czy dziecko powinno ponieść karę za ucieczkę? Zanim podejmiesz kroki w tej kwestii, wysłuchaj nastolatka, a także zastanów się, czy nie poniósł już wystarczających konsekwencji (np. emocjonalnych). Jeżeli ucieczka była efektem trudności, z którymi nie dziecko nie potrafiło sobie poradzić, lepiej okazać mu wsparcie i ucieszyć się z podjętej rozmowy niż karać.
12. Może się zdarzyć, że ucieczka, której dotyczy rozmowa, była kolejną i wiąże się np. z nadużywaniem alkoholu przez dziecko. Jeżeli wcześniej nie rozmawialiście o warunkach, które powinien respektować nastolatek, ustalcie takie zasady i zdecydujcie o konsekwencjach, które nastąpią w razie ich złamania. Jeśli mieliście już spisany taki kontrakt, postępuj zgodnie z jego zapisami.
13. Na zakończenie rozmowy spiszcie jej ustalenia – zarówno zobowiązania dziecka, jak i rodzica (np. rozmowa z psychologiem, nauczycielem). W zależności od sytuacji możecie zastanowić się nad zawarciem w kontrakcie także informacji o nagrodach i wzmocnieniach za utrzymanie pozytywnego zachowania; sens ich wprowadzenia, podobnie jak w przypadku konsekwencji, będzie zależał jednak od przyczyn ucieczki i sytuacji dziecka.
14. Najważniejszym celem rozmowy jest ustalenie, jakiego wsparcia potrzebujecie. Problemy dziecka, które stoją za ucieczką, bardzo często dotyczą całej rodziny i wymagają zmian w całym systemie rodzinnym. Nie obwiniaj ani siebie, ani nastolatka – wspólnie bądź przy późniejszym wsparciu specjalisty zastanówcie się nad tym, jak sobie pomóc.
Pamiętaj o podstawowych zasadach dobrej komunikacji z nastolatkiem
Nie rób kazań i wykładów.
Nie każ nastolatkowi ukarać się samemu.
Powiedz o swoich uczuciach, bo to daje dziecku przekonanie, że jest ważne.
Nie neguj jego słów.
Unikaj zwrotów, które wywołują poczucie winy.
Chwal swoje dziecko! Wysoka samoocena to najlepsza ochrona przed ryzykownym zachowaniem.
Sięgnij po pomoc
Nastolatek ucieka kolejny raz? To dla rodziców sygnał, że w jego życiu dzieje się coś niedobrego. Trudności w rodzinie, w szkole, jego stan psychiczny, a może znak, że uzależnienia przejmują kontrolę nad dzieckiem… W takiej sytuacji warto sięgnąć po pomoc psychologa lub psychoterapeuty. Dotyczy to i rodziców, i dziecka – jeśli wyrazi taką chęć. Gdy nastolatek nie decyduje się na terapię, na konsultację może zgłosić się jego opiekun. Wspólnie ze specjalistą zastanowią się nad rozwiązaniem problemów. W każdym mieście i powiecie są placówki psychologiczno-pedagogiczne i terapeutyczne (np. Ośrodek Interwencji Kryzysowej), które prowadzą bezpłatną terapię. Istnieje także sieć prywatnych gabinetów terapeutycznych, które prowadzą praktykę płatną.
Porady i pomoc dla nastolatków oraz rodziny udzielana przez psychologów, psychoterapeutów, terapeutów rodzinnych i mediatorów
Porady wychowawcze (jak postępować z nastolatkiem i reagować na jego zachowanie). Trening umiejętności wychowawczych.
Mediacje rodzinne (pomocne, gdy ludzie nie są w stanie się porozumieć; mediator pomaga stronom wypracować rozwiązanie, na które wszyscy się zgodzą). Terapia rodzinna (uczestniczą w niej rodzice i dzieci; skuteczna przy problemach z zachowaniem).
Psychoterapia indywidualna nastolatka (stosowana, gdy z jakichś powodów nie może jej podjąć rodzina).
Co warto przeczytać?
Książki dla rodziców o dojrzewaniu i zmianach, jakie zachodzą w życiu nastolatków.
Hayman Suzie (2010) Wychowujemy nastolatka, czyli jak być mądrym i kochającym rodzicem. Wydawnictwo: samo-sedno.
Zatoni Mariatresa (2010) Jak mądrze wychować nastolatka. Rady praktyczne dla rodziców i wychowawców. Bratni Zew.
Bogna Białecka (2009) O problemach nastolatków. Księgarnia św. Wojciecha.
Faber Adele, Mazlish Elaine (2006) Jak mówią do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały. Media Rodzina.
Campbell Ross (2005) Sztuka akceptacji, czyli jak po prostu kochać swego nastolatka. Vocatio.
Nolte Dorothy Law, Harris Rachel (2005) Nastolatki patrzą na nas. PAX.